Informacja Stowarzyszenia „Kominki i piece”

22 stycznia 2024

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą kampanią grupy Drewno Pozytywna Energia – „Dlaczego warto mieć komin?”

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy zaobserwować niepokojący trend budowania domów bez kominów. Zwolennicy tego rozwiązania przytaczają argumenty o zmniejszonych kosztach budowy, zwiększonej powierzchni na dachu, braku konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów czy po prostu lepszym wyglądzie budynku. Nie należy jednak zapominać, że komin to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa energetycznego rodzin.

Ogrzewanie drewnem to sposób nie tylko wydajny i ekologiczny, ale również niezawodny. Wyposażenie domu w komin sprawia, że domownikom nie zagraża zimowy chłód. Odłączenia od prądu lub gazu nie są zjawiskiem niespotykanym, w szczególności na wsi. Jeśli do nich dochodzi, brak komina oznacza brak możliwości ogrzania domu.

– Od instalacji komina może odstraszać wizja montażu kominka. Bywa ona bowiem czasochłonna oraz kosztowna. Należy mieć jednak na uwadze, że do komina można również podłączyć piec wolnostojący. Nie jest to pracochłonna czynność – mówi Wojciech Perek, ekspert Drewno Pozytywna Energia.

Warto mówić o skutkach braku komina. Dotąd stanowił nieodłączny element domu. Dziś jest pomijany na rzecz zmniejszenia kosztów czy estetyki. Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia przygotowali video, które ma na celu wskazać problem braku tego elementów w domu i do jakich skutków może doprowadzić.

W ramach kampanii przygotowaliśmy krótki filmik, edukacyjny.

Link do video:https://www.youtube.com/watch?v=ykwazP4eZho&ab_channel=DREWNO-PozytywnaEnergia

– Brak komina w budynku to niewłaściwa decyzja w czasach niepewności energetycznej. Ten element zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne, a koszt jego budowy czy przeglądów nie jest adekwatny do tego, na co możemy narazić swoje rodziny, gdy zabraknie energii elektrycznej czy gazu – dodaje Wojciech Perek.

Komin oczywiście nie oznacza konieczności ogrzewania wyłącznie za pomocą drewna. Jego brak natomiast, to skazanie wyłącznie na inne, zawodne metody. Z komina można korzystać bowiem okresowo, zarówno kiedy to konieczne, jak i w momentach, gdy chcemy po prostu cieszyć się widokiem płomieni.

Celem filmiku jest uświadomienie ludziom jak ważne jest posiadanie komina i kominka, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych,
kiedy oparte na elektryczności źródła ogrzewania zawodzą.

Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach paliw, warto dysponować alternatywnym, ekologicznym źródłem ciepła – takim źródłem jest kominek opatrzony certyfikatem ekoprojektu, opalany biomasą – drewnem.

Urząd Miasta i Gminy Izbica

Adres Gminna 4
22-375 Izbica
Telefon (84) 618 30 34
Fax (84) 618 30 49
EPUAP Skrytka: /3ov97yks4s/skrytka
Wpłaty Konto podstawowe:
Bank Spółdzielczy w Izbicy
64 9610 0002 0000 0824 2007 0002

Odpady komunalne:
Bank Spółdzielczy w Izbicy
60 9610 0002 2001 0000 0824 0016

Godziny pracy

Poniedziałek:
8:00 - 16:00
Wtorek:
7:00 - 15:00
Środa:
7:00 - 15:00
Czwartek:
7:00 - 15:00
Piątek:
7:00 - 15:00

Przydatne linki