95 lat „Ruchu” na stadionie im. A. Suszka

19 lipca 2021

Najwybitniejszy bramkarz w historii „Ruchu” Izbica Adam Susze kjest już oficjalnie patronem miejscowego stadionu. Uroczyste nadanie obiektowi jego imienia odbyło się w sobotę 17 lipca podczas obchodów 95-lecia klubu, połączonych z otwarciem boiska po gruntownej modernizacji i wręczeniem tytułów „Zasłużonych dla gminy Izbica”.
Oprócz Adama Suszka, do listy zasłużonych dołączyli Tadeusz
Rysak i Mariusz Olech, którym Rada Gminy Izbica przyznała wyróżnienia w czerwcu tego roku oraz uhonorowani wcześniej – poseł
Sławomir Zawiślak i Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości. Podczas sobotniej uroczystości tytuły wręczył wójt gminy Izbica Jerzy Lewczuk. W imieniu zmarłego w 1984 roku Adama Suszka wyróżnienie odebrała jego żona Gabriela, która razem z wójtem Lewczukiem odsłoniła tablicę poświęconą mężowi. Oprócz „zasłużonych”, odznaczenia związkowe i klubowe odebrało około 70 byłych zawodników, trenerów i działaczy „Ruchu” Izbica. Wręczenie medali poprzedziło oficjalne otwarcie zmodernizowanego boiska w Izbicy, które ma nową trawiastą nawierzchnię i system  odwadniajacy, a obok zostało wybudowane nowe boisko wielofunkcyjne do gry w siatkówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja kosztowała prawie 490 tysięcy złotych, z czego połowę stanowiły środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Inwestycję podsumował wójt Jerzy Lewczuk, a razem z nim symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: posłowie Teresa Hałas i Sławomir Zawiślak, prezes „Ruchu” Konrad Bojarski i proboszcz parafii w Tarnogórze ksiądz Jan Rząd, który poświęcił obiekt. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra, działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Tarnogórze.
W przededniu jubileuszowych obchodów na grobie nowego patrona stadionu Adama Suszka, delegacja zarządu, zawodników i kibiców „Ruchu”   złożyła proporczyk, szalik i wieniec w barwach klubowych. Po części oficjalnej jubileuszowych obchodów na nowym boisku rozpoczął się turniej o puchar prezesa klubu. Gospodarze okazali się bardzo gościnni, ustępując przyjezdnym miejsc na całym podium. Zawody wygrał BLKS „Granit” Bychawa, który w finale, po rzutach karnych pokonał „Stal” z Poniatowej, a trzecie miejsce zajął KS „Powiślak” Końskowola.
Na zakończenie piłkarskich zmagań odbył się towarzyski mecz oldbojów „Ruchu” Izbica i KS Lublin. Gospodarze ulegli drużynie ze stolicy województwa 3:5, a w zwycięskiej ekipie zagrali m.in.: Jacek Ziarkowski, Paweł Bugała, Jacek Dębiec i Grzegorz Bronowicki oraz kilka innych postaci, zajmujących ważne miejsce w historii lubelskiej
piłki nożnej.